Art Show Winners

2017 B&P Art Exhibit

Thanks to all the exhibitors for a great 2017 B&P Fine Art Show.

Sponsors:  GUILD MORTGAGE AND JUSTIN HARRIS AND FAMILY, W D YARDSENSTROM CANDIES, DEEDEE HANSEN AND METRO BROKERS REALTY, ROSE HUE GALLERY, CATE ALLEN, THE GREAT FRAME-UP ON MAIN STREET 

Judged by Susan Jandries-Claffey

Thank you show committee, Cate Allen, Linda Dembitsky, Elise Lind, and volunteers; Connie Syas, Dave Mosier, Anna Tewes, Trudy Ungaro, Paula ODonnell, and host Emilie Olbert

Best of Show:                 Jody Ahrens – WADING POOLS

Professional
1st Place                              Kay Crane – Cherries!
2nd Place                             Dave Mosier – Foggy Fall Morning
3rd Place                              Rachael Bailey Kolb – Vanilla Sky
Honorable Mention            Russell Mendelson – Going In

Advanced
1st Place                               Kathryn McBride – The Path
2nd Place                              Emilie Olbert – Canadian Rockies
3rd Place                               Trudy Ungaro – Fall in the Canyon
Honorable Mention             Robin Moreng – Found It

Amateur
1st Place                                Sandy Boyd – Larkspur Meadow
2nd Place                               Lee Paige – Sees the Enemy
3rd Place                                Betsy Greslin – Cold Shivers Point #2
Honorable Mention              Paula O’Donnell Moon Over Three Bells Mission

Thank you Legacy Ribbon purchasers:

Congratulations Legacy Ribbon winners:

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

2016 B&P Art Exhibit

Thanks to all the exhibitors for a great 2016 B&P Fine Art Show.

Sponsors:  ENSTROMS, FRAME DEPOT, DEEDEE HANSEN WITH METRO REALTY, MAYS CONCRETE, ROSE HUE GALLERY, JAKE HENDERSON, CATE ALLEN AND JIM BRUSH

Judged by DEAN BOWLBY

Thank you show committee, Cate Allen, Linda Dembitsky, Elise Lind, and volunteers; Connie Syas, Heather and Charles Carson, Judi Roberts, Paula ODonnell, Jim Brush, and host Trudy Ungaro

Best of Show:                 Dave Mosier – IN MY CRAFT or SULLEN ART

Professional
1st Place                                Brooks Powell – THE MARMAC AND THE MONITOR
2nd Place                               Ron Henry – A SACRED PLACE
3rd Place                                Arlene Law – FIRST SNOW – NOGO
Honorable Mention             Lise MacGregor – GOLDEN GLOW

Advanced
1st Place                                 Elise Lind – CERRO SUMMIT
2nd Place                               Gail Austin – LIGHT AND LIFE
3rd Place                                Emmi Starks – SISTERS
Honorable Mention             Carolyn Andres – SUNSET IN NEW MEXICO

Amateur
1st Place                                Cynthia Grover – JOY
2nd Place                              Victoria Bianchi – LAVENDER FIELD #2
3rd Place                               Paula ODonnell – DOTS A MORAY
Honorable Mention              Paula ODonnell – THE TENTACLE COLLECTION

Thank you Legacy Ribbon purchasers: Nancy McCarroll, Maggie Cook, Darcy Johnson, Roxanne Yates, Helen Stenmark, Elise Lind, Catherine Burkey, Tim Brady, Cate Allen and Jim Brush, Elise Anderson, Kathryn Kylin, Linda Dembitsky

Congratulations Legacy Ribbon winners: Sharon Hutchings (Tulip Tempest), Nancy Lewis (Hanging Out on the Brink), Nancy Martin (Temerity), Jim Brock (Iced Aspen), Ron Henry (Full Throttle), Paula ODonnell (The Tentacle Collection), Adel Scholtz (Iris in White), Kathryn McBride (Fir and Fall), Pat Stelter (Gold Rush), Joyce Lee Peterson (Mt Sneffels), Yvette Campbell (Emerging from Darkness), Pat Stelter (Until Tomorrow), Portia Griefenbert (Crawford’s Guardian)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

2015 B&P Art Exhibit

Congratulations exhibitors for a great 2015 B&P Art Exhibit.
Sponsored by ALPINE BANK and Judged by GEORGE CALLISON
Thank you Show Chair, Linda Dembitsky, and volunteers; Bob Martin, Ann Chambers, Bev O’Neil, Helen Stenmark, Cate Allen, Dave Mosier, Leagan McGee, Katie Hill

Best of Show:                  Bev ONeil   SIMPLICITY

Professional
1st Place                             Ron Henry   THE RED BLANKET
2nd Place                           Nancy Lewis   WORKING IN THE LAVENDER FIELDS
3rd Place                            Nancy Martin   REBECCA’S SUNFLOWERS
Honorable Mention          Freya Hite   RESTLESS NUDE

Advanced
1st Place                             Rachel Bailey Kolb  FLASH
2nd Place                           Levi Law  GRASP
3rd Place                            Jerry McClaskey   ABOVE IT ALL
Honorable Mention         Katheryn McBride   FLOWER POWER

Amateur
1st Place                             Karen Daugherty   WINDOW DRESSING
2nd Place                           Paula ODonnell   ONCE IN A BLUE MOOSE
3rd Place                            Victoria Bianchi   BLUE DOOR #2
Honorable Mention         Paula ODonnell   A DANDY LUNCH

Dave Cook Memorial Award winner Emilie Olbert  BROOKLYN SUNSET

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

2014 B&P Art Exhibit

Congratulations exhibitors for a great 2014 B&P Art Exhibit.
Sponsored by ALPINE BANK and Judged by JAC KEPHART
Thank you Show Chair, Linda Dembitsky, and volunteers, Helen Miller
Amanda Schuster, Bev O’Neil, Helen Stenmark, Cate Allen, Dave Mosier

Best of Show:              EYE OF EQUUS   Penny Pallister

Professional
1st Place                             OLD GRAND MESA ROAD   Jody Ahrens
2nd Place                           LAURIE’S SUNSET    Lise MacGregor
3rd Place                            CLOSER TO THE LIGHT    Mary Kollman
Honorable Mention         MOONSTORM     Jim Brock

Advanced
1st Place                             EYE OF EQUUS    Penny Pallister
2nd Place                           SUNFLOWER III    Penny Pallister
3rd Place                            SUMMER STROLL    Katherine McBride
Honorable Mention        SMOOTH FLIGHT   Katherine Zartman

Amateur
1st Place                             JASMIN    Nancy Mitisek
2nd Place                          DELICIOUS    Marian Miller
3rd Place                           SPRINGTIME BALDY MTN   Emilie Olbert
Honorable Mention        AMARYLLIS SUNSHINE   Carol Butler

2017 B&P Art Exhibit Winners

Best of Show:  Dave Mosier – IN MY CRAFT or SULLEN ART

Professional: 1st Place, Brooks Powell – THE MARMAC AND THE MONITOR

Professional: 2nd Place, Ron Henry – A SACRED PLACE

Professional, 3rd Place: Arlene Law – FIRST SNOW – NOGO

Professional, Honorable Mention: Lise MacGregor – GOLDEN GLOW

Advanced, 1st Place:  Elise Lind – CERRO SUMMIT

Advanced, 2nd Place:  Gail Austin – LIGHT AND LIFE

Advanced, 3rd Place:  Emmi Starks – SISTERS

Advanced, Honorable Mention:  Carolyn Andres – SUNSET IN NEW MEXICO

Amateur, 1st Place:  Cynthia Grover – JOY

Amateur:  2nd Place, Victoria Bianchi – LAVENDER FIELD #2

Amateur, 3rd Place:  Paula ODonnell – DOTS A MORAY

Amateur, Honorable Mention:  Paula ODonnell – THE TENTACLE COLLECTION